Lampy i ich niezwykła moc

Lampy ach te lampy...

„Sterczy w ścianie taki pstryczek,

Mały pstryczek-elektryczek,

Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,

To się widno robi w mig…”

Światło

Światło daje poczucie bezpieczeństwa. Oświetlone wnętrze jest ciepłe i przytulne. Jasne wnętrza są pozytywne i optymistyczne, a poza tym łatwiej w nich odpocząć. Myślę, że między innymi stąd taka popularność stylu skandynawskiego, w którym jasność to podstawa.

Historia oświetlenia

Okołu 4,5 tysiąca lat temu zastosowano lampy olejne. Te lampy były znane w Egipcie jak i Rzymie czy Grecji. Pierwsze lampy to miseczki wypełnione olejem, w których zanurzony był knot.

lampy - oświetlenie olejne

Wiele lat później – pod koniec XVIII wieku – lampy olejne zostały zastąpione gazowymi.

Rok 1853 to rok, kiedy polski chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową, natomiast w 1907 roku w Warszawskiej Fabryce Lamp Żarowych przy ulicy Nowowiejskiej została wyprodukowana pierwsza polska żarówka.

Dziś w każdym domu rozbłyskają żarówki w najróżniejszych formach oświetleniowych.

Jak oświetlić wnętrze?

Planując oświetlenie w naszym wnętrzu musimy przemyśleć jakiego efektu oczekujemy. Ilość źródeł światła to jedno. Drugie to wybór rodzaju lamp. W końcu po trzecie jeśli lampa ma pełnić funkcję dekoracyjną to trzeba przemyśleć styl lamp i jego spójność z resztą aranżacji. Wybór lamp nie jest prosty ze względu na dużą ilość przeróżnych form oświetleniowych. Czasem aż trudno uwierzyć, że kiedyś jedynym oświetleniem były pochodnie.

Lampy – jakie wybrać?

Każdy styl ma swoje „ulubione” oprawy oświetleniowe. Jeśli chodzi o wnętrza w stylu skandynawskim i loftowym to tu najczęściej stawia się na metalowe, surowe formy.

Lampy

lampy - lampy workshop

lampy

Styl glamour to z kolei bogato zdobione żyrandole i lampy wiszące w stylu pałacowym. Nowoczesny styl lubi proste i minimalistyczne lampy oraz potężne lampy podłogowe o pałąkowatym ramieniu.

Lampy obecnie spełniają dwie najważniejsze role – oświetleniową i dekoracyjną. Dlatego wybierając oświetlenie do swoich wnętrz musimy pamiętać, że warto szukać tak długo, aż znajdziemy lampę, która spełni obie te role jak najlepiej. Jeśli szukasz lamp oryginalnych, innych niż te dostępne w markecie zapraszamy tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.