Małe wnętrze – duże wyzwanie!

big_8e2efeec54497f45fc28f3d4922148e56237fa40

Urządzenie dużego wnętrza to wyzwanie, ale urządzenie małego wnętrza to ogromne wyzwanie. W małym wnętrzu przestrzeń jest na wagę złota, trzeba je funkcjonalne zaaranżować, odpowiednio dobrać kolory, by powiększyć przestrzeń (chociaż optycznie). Jak podołać temu wyzwaniu?

Małe wnętrze i co dalej?

5131e4640ed15_salon0008poprawione

Podstawową trudnością jest wielkość powierzchni. Gdy urządzamy duży dom łatwo jest wydzielić strefę wypoczynkową, jadalnianą itd. W przypadku małej powierzchni sprawa się komplikuje. Musimy wtedy skoncentrować te same funkcje co w przypadku dużego domu na czasem bardzo małej powierzchni. Często musimy tu iść na kompromis i określić priorytety, czyli określić strefy, które są dla nas najważniejsze. To znaczy czy chcemy duże wygodne łóżko czy duży stół itp.

Urządzenie małego wnętrza to nie lada umiejętność, sztuka kompromisów (zwłaszcza gdy urządzamy mieszkanie dla więcej niż jednej osoby), ale także duża satysfakcja, gdy uda się je zaaranżować funkcjonalnie i przyjemnie dla oka.

Powiększymy wnętrze przynajmniej optycznie, gdy postawimy na jasne, stonowane kolory. W takim wnętrzu idealnie sprawdzi się styl skandynawski.

Małe-mieszkanie-w-stylu-skandynawskim3-1000x666

Ten jasny i harmonijny styl jest idealny także dla małych mieszkań. Małe wnętrza z białą (lub jasną) podłogą i ścianami wydają się dużo większe niż są w rzeczywistości.

Kolejnym problemem w takim wnętrzu jest kwestia ścian działowych. Jeśli urządzamy wnętrze dla jednej osoby otwarta przestrzeń jest dobrym pomysłem. Jeśli jednak urządzamy wnętrze 1+1 lub więcej to już sprawa się komplikuje. Ciężko sobie bowiem wyobrazić, że jeden pracownik wykonuje pracę wymagającą skupienia a drugi ogląda głośno telewizję. W małych wnętrzach polecamy drzwi przesuwne , które nie zabierają wnętrza. Praktyczne oddzielanie poszczególnych stref może uzyskać dzięki regałowi z książkami.

W takim wnętrzu nie zwykle istotnym elementem jest oświetlenie. Właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych pozwoli optycznie powiększyć małe wnętrz, podkreślając wybrane miejsca i ukrywając niechciane wady. Wybierając lampę podłogową ze światłem skierowanym do góry powiększymy wnętrze.

Torch_white_on

Aby poszerzyć pomieszczenie, wystarczy skierować intensywne światło na jego dłuższe ściany. Doskonale nadają się do tego reflektory lub kinkiety.

kinket-betonowy-orto-(1)kinket-betonowy-orto

Urządzanie małego wnętrza to nie lada przedsięwzięcie, ale jeśli zastosujemy powyższe zasady powinno się udać:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.