Oświetlenie LED

Oświetlenie LED to czwarta generacja oświetlenia. Sporo się pisze o tym oświetleniu opisując jej historię, działanie itp. My dziś chcemy się skupić na tym co chyba najistotniejsze dla każdego użytkownika czyli czy warto stosować oświetlenie ledowe? Jakie są zalety ledowe oświetlenia?

Oświetlenie LED – zalety

Oświetlenie LED

Zalet tego źródła światła jest sporo. Zatem po kolei.

Niewielkie rozmiary diody sprawiają, że może być zastosowana w wielu miejscach. Dioda ma także dobrą sprawność czyli małe straty przetwarzania prądu w światło.

Dioda ledowa w przeciwieństwie do żarówki nie potrzebuje w momencie jej włączania większej mocy niż nominalna. W żarówce zimny żarnik ma znacznie mniejszą rezystancję niż gorący. Innymi słowy mówiąc częste włączanie żarówki po pierwsze jest przyczyną zwiększenia zużycia prądu i skraca jej życie. W przypadku diody nie ma to znaczenia.

Żywotność diody także robi wrażenie. Markowe diody pracują 30-100 tysięcy godzin. Robi wrażenie, prawda? Do tego należy dodać, że dioda nie spali się nagle jak żarówka. Dioda stopniowo traci swoją jasność. Dzięki czemu daje czas na ewentualną zmianę oświetlenia.

Diody są także bardziej odporne na uszkodzenia niż żarówki. To bezpośrednio wynika z ich budowy. Mają także większą odporność na wilgoć i niską temperaturę.

Diody LED są także bardziej ekologiczne niż pozostałe źródła światła. Nie zawierają bowiem rtęci ani szkodliwych dla środowiska substancji. Z tego powodu przychylnie na nie patrzą zwolennicy ochrony środowiska.

Nie wolno także zapominać, że kolory światła diodowego są bardzo nasycone i wyglądają znacznie lepiej niż z innych źródeł. Chętnie sięga się po diody ledowe do oświetlenia gablot muzealnych a to z tego powodu, że światło diodowe nie zawiera w sobie ani podczerwieni ani ultrafioletu, na które niektóre eksponaty są wrażliwe.

Diody LED nie nagrzewają się jak żarówki. Dzięki temu nie musimy się obawiać o pożar. Korzystając z oświetlenia ledowego nie musimy się martwić na przykład o wełnę nad sufitem podwieszanym czy drewniane elementy na suficie. Niska temperatura pracy diod ledowych doceniona zostanie także w upalne dni – nie będzie dodatkowo nagrzewać danego pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.