Oświetlenie przedpokoju

Oświetlenie przedpokoju to bardzo ważne zadanie. Po pierwsze dlatego, że tu właśnie „zaczyna się wędrówka” każdego bywalca wnętrza:) Po drugie ze względów bezpieczeństwa to pomieszczenie musi być dobrze oświetlone. Jak odpowiednio oświetlić przedpokój? Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do przedpokoju?

Oświetlenie przedpokoju

Oświetlenie tego wnętrza należy z pewnością dostosować do jego wielkości. Jeśli przedpokój jest niewielki i ma kształt kwadratowy to wystarczy zainstalować jeden plafon / reflektor w centralnym punkcie sufitu.

oświetlenie przedpokoju

W podłużnym, wąskim przedpokoju sprawdzą się  spotlighty na kilka źródeł światła lub kilka takich samych lamp w odstępach koło siebie. Poniżej kilka oryginalnych reflektorów, które idealnie sprawdzą się jako oświetlenie korytarza.

oświetlenie przedpokoju

Do przedpokoju raczej nie polecamy lamp wiszących, bo zamiast tworzyć wrażenie przestronności przytłoczą zwłaszcza niewielki przedpokój.

Praktycznym oświetleniem holu są też lampy z czujnikiem ruchu, zapalające się gdy ktoś wchodzi do domu.

Poza oświetleniem centralnym warto także przemyśleć instalację kinkietów lub innego rodzaju punktowego oświetlenia. Takie oświetlenie będzie powodować, że hol będzie wyglądał przytulniej. Takim oświetleniem także idealnie podkreślimy ciekawą teksturę ściany czy jej kolor. Jeśli w przedpokoju powiesiliśmy obrazki lub ramki ze zdjęciami to oświetlenie punktowe spowoduje, że z łatwością je wyeksponujemy.

oświetlenie przedpokoju

oświetlenie przedpokoju

Warto także nadmienić, że takim punktowym oświetleniem, skierowanym na ściany optycznie poszerzymy wnętrze.

Jeśli w przedpokoju mamy stylową komodę, świetnym dodatkowym źródłem światła jest lampa stołowa, a najlepiej dwie ustawione na jej bokach. To oświetlenie spowoduje, że przedpokój nabierze elegancji. Polecamy nie wielkie lampki stołowe takie ja ta poniżej.

oświetlenie przedpokoju

Jeśli z przedpokoju prowadzą jakieś schody to powinny być one dobrze oświetlone. Dobrze nie oznacza przesadnej jasności, ale przede wszystkim chodzi o równomiernie oświetlenie, tak aby wszystkie schodki były widoczne.

oświetlenie przedpokoju

Dobrze jest także pomyśleć o oświetleniu szafy. Ułatwi to korzystanie z niej po zmierzchu. Jeśli nie masz możliwości zainstalowania oświetlenia wewnętrznego szafy to godnym polecenia, innym rozwiązaniem będą reflektorki zamontowane na suficie naprzeciw szafy i skierowane na jej front.

Oświetlenie przedpokoju warto z pewnością przemyśleć. Nie jest to trudne zadanie, a odpowiednio przemyślane z pewnością ułatwi nam wejście i wyjście z domu po zmierzchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.