Sztuczne oświetlenie kontra zimowa depresja

Oświetlenie ma magiczną moc. To ono pozwala nam czuć się bezpiecznie, to ono tworzy klimat oraz umożliwia przedłużenie dnia. Brak światła jest jednym z czynników, które potrafią wprowadzić człowieka w depresję. Dlatego właśnie jesień i zima często są ciężkim okresem dla wielu z nas. Jadąc do pracy nie widzimy słońca, a kiedy wracamy zapada już zmierzch. Niektórzy powiedzą „taki klimat” mamy. Jednak dobre oświetlenie wnętrza, spowoduje, że nawet jesienią i zimą poczuje się dobrze i optymistycznie. Dlatego warto powalczyć o rozświetlenie i ocieplenie wnętrza.

Oświetlenie sztuczne a samopoczucie

Oświetlenie wnętrza to bardzo ważny element wystroju wnętrz. Oczywiście nie ma co się oszukać – sztuczne światło nigdy nie zastąpi nam słońca i jego wpływu na nasz organizm.

oświetlenie

Jednak w dużym stopniu pomoże nam ono przetrwać długie jesienne i zimowe wieczory.

Badania dowodzą, że osoby przebywające w jasnych i dobrze oświetlonych wnętrzach rzadziej wpadają w stany melancholii czy nawet depresji. Z tych też powodów warto zadbać o to, aby nasze wnętrza były jasne i przytulne. Urządzając wnętrze zastanówmy się na przykład nad stylem skandynawskim, gdyż w tym wnętrzu jasność to podstawa całej aranżacji.

oświetlenie

Oświetlenie sztuczne a wydajność pracy

oświetlenie

Oświetlenie sztuczne wpływając na nasze samopoczucie wpływa jednocześnie na wydajność naszej pracy. W ciemnych wnętrzach ciężko o długogodzinną i wydajną pracę.

Oświetlenie sztuczne a budowanie nastroju

Do budowania nastroju oświetlenie jest niezbędne. Lampy wydobywają pewne części wnętrza z mroku i wprowadzają nastrój ciepła i przytulności. Przygaszone światło sztuczne wprowadza także atmosferę intymności. W budowaniu atmosfery idealne są lampy ze ściemniaczami mocy światła. Jeśli chcemy odpocząć to mocne i zbyt intensywne światło raczej nam nie pomoże. Przy relaksie korzystamy raczej z pojedynczych, dodatkowych źródeł światła jak kinkiety, lampy podłogowe czy stołowe.

Oświetlenie stymuluje nas więc do działania, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i pozwala budować nastrój we wnętrzu. Warto także pamiętać, że lampy są obecnie nie tylko źródłem światła, ale także elementem dekoracyjnym wnętrza. Ładnie urządzone wnętrze także umili nam pobyt w domu.

Oczywiście polecamy spacery zwłaszcza w słoneczne dni, gdyż słońce najlepiej ładuje nasze akumulatory. Warto jednak stworzyć sobie „świetlny” raj także w naszych domach. Jeśli szukasz oryginalnych lamp zaglądnij tutaj. W tym miejscu miejscu z całą pewnością znajdziesz oryginalne oświetlenie wnętrza.

Jedna myśl do “Sztuczne oświetlenie kontra zimowa depresja”

  1. Ludzie często podczas planowania mieszkania czy wnętrza nie pamiętają o odpowiednim oświetleniu, a ten artykuł wskazuje na to, że warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór światła. Będziemy się czuli wtedy znacznie lepiej, będziemy mieli lepszy wzrok, a przy okazji zaoszczędzimy trochę grosza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.